Firma Rehberi 
 İŞARET DİLİ EĞİTİMİ

İşaret dili, işitme engelli kişilerin birbirleriyle iletişim kurabilmeleri için el hareketlerini ve yüz mimiklerini kullanarak oluşturdukları görsel bir dildir.


İşaret dili, İşitme ve konuşma engelliler tarafından kullanılan el hareketlerini ve yüz mimiklerini içeren görsel bir dildir. İşitme ve konuşma engelli bireylerin toplumda iletişim olanaklarını arttırabilmek, İşaret dilini bilenlerin sayısının arttırılmasını sağlamak, İş yaşamlarında işitme engellilerle karşılaşmalarında onların ihtiyaçlarını kolaylıkla iletişim yolu olan işaret diliyle sağlama yeteneği kazandırmak.


Ülkemizde İşitme Engelliler Federasyonu verilerine göre 3.5 milyon, Birleşmiş Milletler verilerine göre ise 3 milyon işitme engelli bulunmaktadır. İşaret dili ülke ve yörelere göre farklılık göstermektedir. Ülkemizde geçerliliği olan ulusal işaret dilini öğreterek işitme engelli bireyleri anlayarak hayatı onlar için daha yaşanabilir hale getirmeyi aynı zamanda katılımcılarımızın kamu ve özel sektörde istihdam şansını arttıracak bir şekilde meslek edinmesini amaçlıyoruz.

İşaret Dili temel seviye eğitimi sonunda toplumumuzda önemli bir yer oluşturan işitme engellilerle rahat iletişim kuracak ve onlara verdiğiniz değeri göstermiş olacaksınız. Ayrıca bir çok kurumun işitme engellilerle iletişim kuracak personele ihtiyacı olduğundan, tercih edilme şansını yakalayacaksınız.

Türk İşaret Dili Öğretici ve Tercümanlık eğitimi ve sertifikası almayı isteyen kişilerin, Türk İşaret Dili temel seviye sertifikası olması zorunludur. Sertifika sonrası;

  • Bilirkişilik yapabilir.
  • Yeminli tercümanlık yapabilir.
  • Halk eğitim merkezlerinde eğitim verebilir.
  • Kamuda çalışan öğretmenlerimiz kendine ek ders olarak ekletebilir.
  • Kamuda veya gerekli olan özel kurumlarda işaret dili tercümanlığı yapabilir.
  • Bazı dernek veya STK'nın işaret dili ile ilgili projelerinde proje süresi boyunca görev alabilir.
Copyright © 2008 ESM, markası ve logosu tescillidir. Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.